Bir Marka Hikayesi “Her Yılın Modası Karaca ”

karaca_porselen tooneffects

Karaca Züccaciye 30 yılı aşkın kendi sektöründeki birikimi sonrası markalaşma yolunda adımlar atmaya başlamıştı. Bizlerle çalışmadan önce bir yıl kadar firmanın marka yüzü olarak Seda Sayan ile çalışılmış fakat o dönem basında yer alan bazı haberler yüzünden firma bu konuda bazı rahatsızlıklar hissetmişti. Seda hn özelinde bunu değerlendiremeyiz ama markalaşmada reklam yüzünüz olarak birini tercih ettiğinizde o kişinin özel hayatı da markanızı bağlayabilmektedir.

Karaca için Marka Danışmanlığı yaparken öncelikle sektörü iyi irdeledik , belirli analizler yaptık. Ulusal çapta bir kampanya hazırlanması planlanmıştı bu yüzden Karaca’nın yapısı, müşteri algısı, mağaza sayısı ve tedarik zinciri de önemli detaylar içeriyordu.

Kadın hedef kitlemiz olduğu için mecra olarak öncelikli tv kanallarını kullanmayı planladık. Fatih Karaca’nın bu yolculukta bize verdiği destek ve güven çok önemliydi. Bir aile şirketi ile çalışmak çoğu zaman zor olabiliyor ama yanımızda yer alarak birlikte birçok aşamayı sorunsuz ve başarılı bir şekilde ortaya koyduk.

Kampanya ve marka sloganlarımız elene elene “Her Yılın Modası Karaca” olmuştu. Bunu seçme nedenimiz yaptığımız analiz sonucunda ortaya çıkmıştı.  Türk  kadını  özellikle züccaciyeyi günlük kullanım dışında bir çeyiz ürünü olarak gördüğü için bu tarafa yaklaştık. Hatta gördüğümüz genel geçer durum şuydu ;  Türk gelenek ve görenekleri önemli olduğundan,  40 yaş civarındaki anne ileride kızı evlenecek düşüncesiyle onun için çeyiz hazırlamaya çalışıyordu. Bu hazırlanan çeyiz kızın 18 li yaşlarına doğru alınıp genç kızımız 25 veya 30 lu yaşlarına doğru evlendiğinde aradan yaklaşık 10 seneden fazla bir zaman geçmiş oluyordu. Her yıl yeni modeller , tasarımlar ve tarzlar geliştiğinden birde gelenek ve görenekler terkedilmeye başladığı için buna vurgu yapmayı ve Karaca sloganını bu şekilde ifade etmek istedik. Bu yüzden bizim ve herkes için “Her yılın modası Karaca ” oldu.

Ilk olarak tv dizilerinden Kanal D de yayınlanan ” Yaprak Dökümü” dizisine sponsor olunmasına karar verildi. Bir aile dizisi olması ve sofraların kullanılabilmesi hem ürünleri göstermek hemde kadın izleyiciyi yakalamak için doğru bir adım oldu. Dizi sponsorluklarında dizi başlarken 10 sn reklam aralarına girip çıkarken 5 sn lik sürelerle kısıtlıydık. Bundan dolayı hızlı bir şekilde hem ürüne hem markaya vurgu yapacak dikkat çekici filmler hazırlamalıydık.

Yola çıkarken kendi güçlü yanlarımızı da ortaya koymak istedik. Elimizde tabak, çatal bıçak vb ürünler vardı anlatılmak istenen. Ekibimle bir araya gelerek sıradışı bir anlatım yakalamak için günlerce çalıştık. özel efektler kullanarak desenler ve tasarımlara vurgu yapmak istedik. Bir çatal veya tabağın formu çok değişmeyebiliyordu ama satın almaya karar verdiren kısım estetik olduğu için. Biz desen ve tasarımları öne çıkarmak istedik.

3 sene boyunca bizimle özdeşleşecek bir tarz yakalamayı başardık. Desenleri ve objeleri hareketlendirerek bir tasarım ve efekt tarzı geliştirdik. 50’ye yakın reklam filmimiz bu yapıya oturdu ve rakiplerimiz dahil her sektörde desenlerin hareketini görmeye başladık. markanın ve ürünün doğru anlatımının yanında rakiplerinizin sizi takip ediyor olması , bunun  dışında diğer sektörlerde de bu anlatım dilinin benimsenerek reklamlarına aktarılması bizler için çok gurur verici olmuştu.

3 yıl boyunca birlikte yol aldığımız bu süreç Karaca markasına çok büyük gelişimler kattığı gibi bizleri de ileriye taşımıştı. Hatta başarımızın ölçütünü Tekstil sektöründeki Karaca markasının kendini ifadesiyle kanıtlamıştık. Marketing çalışmalarında kendilerini Çift Geyik Karaca olarak lanse etmek durumunda kalmışlardı. Bu Karaca markasını  doğru konumlandırdığımızın ibaresiydi.

Karaca ailesine ve bizim her an yanımızda olan Fatih Karaca’ya bu başarı öykümüzde bize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz.

Ersoy Soyer

 

Related Posts

Comments are closed.